boxTitleLeftTranSouth News
News Photo
Softball - Tue, Apr. 30, 2013
Viewed 1625 times

JACKSON, Tenn. - Top-seeded Freed-Hardeman (Tenn.) University played its way out of the losers bracket, winning five straight games to claim the 2013 TranSouth/Gulf Coast Unaffiliated Group Tournament championship and earn an automatic bid to the NAIA National Softball Championships Opening Round.

FHU defeated Bethel (Tenn.) University, 8-4 and 2-1, to claim the championship.  The finish of the tournament was delayed until Saturday due to heavy rain on Friday, suspending the first game in the second inning with Freed-Hardeman leading 6-0.

This is the second year for the West Tennessee Healthcare Sportsplex to host the TranSouth Conference postseason tournament.  This year's tournament will take place in Complex D, which has four fields.  Wednesday and Thursday's games will see two fields in use before going down to one field on Friday.


HELPFUL LINKS

Directions to Sportplex | Jackson Weather | City of Jackson
Bracket (edited for 7 teams) | Live Stats | Live Audio (MCU | FHU)
TranSouth History  |  Past TranSouth Tournaments 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 - 2002 - 2001 - 2000 - 1999 - 1998 - 1997   


2013 TRANSOUTH CONFERENCE AWARDS


Player of the Year: Veronika Fukunishi, Martin Methodist (photo)
Pitcher of the Year: Sarah Elizabeth Cousar, Freed-Hardeman (photo)
Newcomer of the Year: Colby Smith, Mid-Continent (photo)
Freshman of the Year: Summer Winters, Bethel (photo)
Coach of the Year: Todd Humphry, Freed-Hardeman (photo)
Regular Season Champion: Freed-Hardeman University (photo)


TranSouth All-Conference Team (photo)
Sarah Elizabeth Cousar, Freed-Hardeman
Veronika Fukunishi, Martin Methodist
Brooklyn Jenkins, Bethel
Alley Benefield, Martin Methodist
Mercedes Norfork, Freed-Hardeman
Shelby Cummings, Freed-Hardeman
Chae Ellis, Martin Methodist
Summer Winters, Bethel
Brooke Denton, Blue Mountain
Kimmy Nicholson, Blue Mountain
Whitney Hardwick, Blue Mountain
Katlin White, Martin Methodist
Rachel Brueggerman, Mid-Continent
Colby Smith, Mid-Continent
Shelby Evans, Bethel
Halley Beckham, Blue Mountain
Courtney Grooms, Martin Methodist
Amber Vansandt, Freed-Hardeman

Gulf Coast All-Conference Team (photo)
Briatah Dorsey, Edward Waters
Shanise Dozier, Edward Waters
Aubrey Boren, Edward Waters
Heather Porter, Edward Waters
Lindsey Sims, Talladega
Tami Johnson, Talladega
Jan Thomas, Talladega
Jamara Thomas, Talladega
Charlie Keenum, Talladega
Mirrissa Brimm, Fisk
Amber Victory, Fisk
 

Scholar Athlete Teams
TBA
 


SCHEDULE/RESULTS


Wednesday, May 1
GAME 1 - 5:00 p.m. (Field 17) - #4 Bethel def. #5 Mid-Continent, 5-1 (Game Book)
AWARDS CEREMONY HELD 15 MIN. FOLLOWING CONCLUSION OF BOTH 5:00 P.M. GAMES
GAME 2 - 7:30 p.m. (Field 17) - #3 Blue Mountain def. #6 Talladega, 9-2 (Game Book)
GAME 3 - 7:30 p.m. (Field 15) - #2 Martin Methodist def. #7 Edward Waters, 6-3 (Game Book)
 
Thursday, May 2
GAME 6 - 2:00 p.m. (Field 17) - #6 Talladega def. #7 Edward Waters, 11-3 (Game Book)
Edward Waters eliminated
GAME 4 - 4:00 p.m. (Field 17) - #4 Bethel def. #1 Freed-Hardeman, 4-0 (Game Book)
GAME 5 - 4:00 p.m. (Field 15) - #3 Blue Mountain def. #2 Martin Methodist, 2-1 (Game Book)
GAME 7 - 6:00 p.m. (Field 15) - #2 Martin Methodist def. #5 Mid-Continent, 6-3 (Game Book)
Mid-Continent eliminated
GAME 8 - 6:00 p.m. (Field 17) - #1 Freed-Hardeman def. #6 Talladega, 9-1 (5 innings) (Game Book)
Talladega eliminated
GAME 9 - 8:00 p.m. (Field 17) - #4 Bethel def. #3 Blue Mountain, 8-4 (Game Book)
GAME 10 - 8:00 p.m. (Field 15) - #1 Freed-Hardeman def. #2 Martin Methodist, 2-1 (Game Book)
Martin Methodist eliminated

Friday, May 3
GAME 11 - 12:00 p.m. (Field 17) - #1 Freed-Hardeman def. #3 Blue Mountain, 6-0 (Game Book)
Blue Mountain eliminated
 
Saturday, May 4
GAME 12 - 2:00 p.m. (Field 17) -  #1 Freed-Hardeman def. #4 Bethel, 8-4 (resumed from Friday with FHU leading 6-0 in 2nd inning) (Game Book)
GAME 13 (if necessary) - #1 Freed-Hardeman def. #4 Bethel, 2-1 (Game Book)
Freed-Hardeman wins TSAC/GCAC Unaffiliated Group
 

2013 FINAL STANDINGS/TOURNAMENT SEEDINGS

1. Freed-Hardeman (26-6, 14-0 TSAC)
2. Martin Methodist (26-20, 9-5 TSAC)
3. Blue Mountain (23-18-1, 8-8 TSAC)
4. Bethel (13-23, 4-12 TSAC)
5. Mid-Continent (13-27, 3-13 TSAC)
6. Talladega (21-33, 8-0 GCAC)
7. Edward Waters (7-13-3, 2-5 GCAC)
8. Fisk (13-11, 1-6 GCAC) - dropped out of tournament


CONTACT INFO


Media Contact: John Armstrong - email: jarmstrong@fhu.edu - (cell) 731-267-9044
West Tennessee Sportsplex: Ricky Yates, Operations Dir./Softball - 800-941-2415